În perioda 16-18.05.2014. în organizarea Inspectoratului Şcolar Judeţean Covasna la Sfântu Gheorghe a avut loc faza pe ţară a Campionatului Naţional Şcolar la lupte libere.La această competiţie au fost prezenţi sportivi calificaţi din cele patru zone a ţării. Judeţul Mureş a fost reprezentat de două cluburi sportive-CSŞ Tg Mureş şi CSŞ Reghin.
Cel mai bun rezultat la această competiţie a obţinut sportivul Popescu Rareş de la CSS Tg Mureş care după ce a învins categoric toţi adversarii a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului obţinînd titlul de campion la categoria 76 de kg.Colegul lui de echipă de la categoria 85 de kg , Csatlos Attila  a ratat cu puţin podiumul şi sa clasat pe locul V.

Sportivii sunt pregătiţi de profesorii  Gyarmati Ferenc,Fazakas Csaba şi Dragoş Vlad.