O poveste simplă, dar care pentru alții valorează, la propriu, cât lumina ochilor.
Dr. Dacia Hîncu, medic primar oftalmolog și Doctor în științe medicale, este îngerul păzitor al vederii multora dintre mureșeni, printre care se află și numeroși copii.
La Vizual Med, atât în Târgu Mureș cât și în Târnăveni, Dacia Hîncu și minunata ei echipă fac minuni, atât cât le stă oamenilor în puteri.
Ei sunt cei care, recent, i-au oferit gratuit o pereche de ochelari unui copil care locuiește doar cu bunica lui, în vârstă de 80 de ani.
Mama băiatului muncește în Germania și reușește să ajungă acasă destul de rar.
Băiețelul purta dioptrii absolut insuficiente.
Dacă acum i s-au prescris 5 dioptrii cilindrice cu plus 3 sferă, până acum purta plus 1 sferă, cu 0,75 cilindru.
Într-un limbaj mai simplu, este ca și cum el nu purta ochelari și practic îi era imposibil să vadă.
Reacția micuțului când a probat ochelarii a fost neprețuită: “Văd și mai aproape!”. Acest copil a purtat, în toată viața lui de până acum, ochelari cu dioptrii prea mici pentru vederea lui.
“Convinsă că citatul „Când poți face un bine cuiva, fă-l, nu trece pe lângă el, s-ar putea să nu se mai întoarcă niciodată”, îmi dirijează acțiunile , sunt liniștită că odată minunatul copil va aprecia gestul nostru”, a spus Dacia Hîncu.
Cunoscutul medic oftalmolog vă îndeamnă să “Faceți bine celor care au nevoie iar sufletul vă va fi plin de lumină și bucurie! Îndemn la bunătate, sper să devină virală!”
Felicitări, Dr. Dacia Hîncu!